horun (horun) wrote,
horun
horun

Будівництво гідроелектростанцій загрожує Чорному Черемошу

В Карпатах не так вже й багато місць та об’єктів, про які складено пісні (Софія Ротару «Мій рідний край Черемоша й Прута» і т.д.), про які розповідають так багато легенд і переказів (місця діяльності Олекси Довбуша і т.д.), де відбуваються Чемпіонати України з водного туризму, куди весною і протягом літа приїжджають тисячі туристів з України і з-за кордону – щоб сплавитись порогами Черемошу (навіть, наш попередній президент – В.Ющенко сплавлявся порогами Черемошу, правда на іншій ділянці) і т.д. і т.п.
А про одне з лідируючих місць у питанні підняття туристичного потенціалу Івано-Франківської області, та й України в цілому, годі й говорити. Такого потужного і всеохоплюючого рекреаційно-туристичного насичення (рафтинг - сплави, трекінг – піші походи в гори, велотуризм, зимовий відпочинок) немає ніде.
Адже крім доступних сплавів порогами Черемошу, поруч простягся Чорногірський хребет із найвищими вершинами України, тут легендарна гора Піп-Іван Чорногірський з овіяною легендами обсерваторією на вершині, тут мальовничі і стрімкі скелі на схилах навколишніх гірських хребтів, тут мінеральні джерела Буркута, тут кордон України і Румунії, тут найдовше лежить сніг, тут…
 
Та комусь на ці всі «тут» глибоко начхати. Йому потрібно кілька сумнівних кіловат дармової електроенергії, і для цього він готовий зруйнувати цей унікальний куточок Українських Карпат.

 Що ж ми маємо зараз. В області, де розвиток туризму мав би бути (а може і є :-)) пріоритетною галуззю розвитку економіки – дали добро на знищення такого туристично-рекреаційного об’єкту.
Хоча область і відхрещується, що нічого не знає, та на рівні району вже співають похвальні дифірамби, роздають головам сільрад гроші (кістки з столу), щоб приймалися потрібні рішення, а на рівні Природи, вже копають, звозять і руйнують... Почали з меншого – з приток Чорного Черемоша, та він наступний на прицілі.
 
А тепер перейдемо до фактів і слухів.
 
Факт перший:
на Дземброні – притока Чорного Черемоша, вже повним ходом ведеться будівництво.
Це можна побачити на фото: https://picasaweb.google.com/volodymyr.horon/aGBKaF?authuser=0&feat=directlink
 
Факт другий:
Района влада про це все знає і всіма силами підтримує.
Це можна прочитати тут:
https://picasaweb.google.com/lh/photo/OfZjWQ0c2hnnpMSkDJRz3NMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink
і додаток:
стор. 1: https://picasaweb.google.com/lh/photo/hS1s6DVkHESciHExhuOS_dMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink
стор. 2: https://picasaweb.google.com/lh/photo/nMQjSTeTer4GXaDCCA4ljtMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink
стор. 3: https://picasaweb.google.com/lh/photo/-1XmNgVH39PrLiwhs0_W09MTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink
 
Факт третій:
Івано-Франківська обласна влада нічого не знає.
Це можна почитати тут: https://picasaweb.google.com/lh/photo/2S5lgYAEBMyijtoK7ZdaNNMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink
 
Слухи і не тільки
+ Проектна документація на будівництво на Черемоші і притоках вже погодженно
+ Сільрада в Зеленому дала добро на будівництво (сюди входить і село Дземброня)
+ Сільрада в Бистрику, нещодавно, під тиском людей відмінила попереднє рішення про дозвіл на будівництво
+ Сільрада в Краснику дала добро на будівництво, але нещодавно відбулися збори жителів села, призначенні головою сільради. На них близько 200 жителів проголосували «проти», на противагу 42 голосам, які раніше дали добро. Та голова сільради не прийшов на збори і голосування не мало юридичної сили. 4 грудня мають відбутися чергові збори.
+ Сільрада в Ільцях не дала добро.
+ Селищна рада в Верховині теж не дала добро.
+ Ініціатори будівництва кажуть, що відбір становитиме не більше 25% у засушливий період. З оцієї фото можна уявити продуктивність такого водного потоку (а вірніше його четвертої частини): https://picasaweb.google.com/lh/photo/IY-DFbZVX37xeaB52XmqVtMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink (тут і курці ніде втопитися). Тобто, або рентабельності як такої не буде, або вони брешуть.
+ На розвиток сіл виділено аж по 50 тис. грн – щоб дали добро на будівництво. Фантастичні суми, думаю що за ці гроші можна буде зробити всіх щасливими :-)
+ На Чорному Черемоші планується будівництво кількох таких гідроелектростанцій
+ Ініціатори будівництва чомусь забули, що то є гідрологічний заказник, і що діяльність такого роду там заборонена.
 
Отже, Черемош треба рятувати, поки не пізно:
+ Поширюйте інформацію про будівництво і його шкоду між знайомими
+ Шукайте людей, які мають прямий доступ до органів державної влади (на різних рівнях і в різних областях) і розповідайте їм про проблему. Вони мусять допомогти.
+ Шукайте людей, які мають вихід на екологічні організації. Вони теж можуть допомогти.
 
Додаткова інформація:
Є контактна інформація місцевої ініціативної групи, яка провадить боротьбу з тим будівництвом. Якщо потрібна детальніша інформація з місця подій – варто дзвонити до них. Телефон при потребі скину.
 
Читайте про проблему також тут: http://tinigard.info/2011/11/30/cheremosh-we-are-all-concerned/
 
Як сказала одна місцева жителька
(учасниця ініціативної групи по боротьбі з будівництвом):
«…Та якби наші предки знали, що вони хочуть зробити з Черемошем, то в могилах попереверталися. Якщо так піде і далі – доведеться брати вила…»
 
 
Географічно-краєзнавча довідка
Чорний Черемош — бере початок на північно-східних схилах Чивчинських гір, які є частиною Мармароського масиву Українських Карпат. Тече по території Верховинського району Івано-Франківської області (на Гуцульщині), лівий витік Черемошу (разом з Білим Черемошем дають початок Черемошу). Басейн Дунаю.
Довжина 87 км. Площа водозбірного басейну 856 км².

Вузька мальовнича долина зі стрімкими схилами, вкритими густими лісами. На річці чимало перекатів і порогів різної складності. Використовується для водопостачання, водний (сплавний) туризм, рекреація.
Чорний Черемош приймає багато притоків. Найбільші: Шибена, Дземброня, Бистрець, Ільця, Бережниця (ліві); Жаб'євська, Чорна Річка (праві).
Витоки річок Шибена, Дземброня, Бистрець та Ільця розташовані на схилах Чорногори, де сніг може лежати навіть до кінця червня, а влітку випадає багато дощів. Тому від гирла Дземброні річка Чорний Черемош сплавна усе літо.
Населені пункти над рікою від витоків до гирла: Буркут, Явірник, Зелене, Топільче, Красник, Ільці, Верховина, Криворівня, Верхній Ясенів, Рівня, Устеріки.
Річка Чорний Черемош з прибережною смугою належить до гідрологічного заказника місцевого значення – площа 1740 га створеного з метою збереження мальовничої гірської ріки.

Горон Володимир
Голова водної комісії
Обласної Федерації Спортивного Туризму України
www.pohid.te.ua
Tags: Чорний Черемош рафтинг гідроелектростанц
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 35 comments
Previous
← Ctrl ← Alt
Next
Ctrl → Alt →
Previous
← Ctrl ← Alt
Next
Ctrl → Alt →