?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry Share Flag Next Entry
Будівництво гідроелектростанцій загрожує Чорному Черемошу
Я
horun
В Карпатах не так вже й багато місць та об’єктів, про які складено пісні (Софія Ротару «Мій рідний край Черемоша й Прута» і т.д.), про які розповідають так багато легенд і переказів (місця діяльності Олекси Довбуша і т.д.), де відбуваються Чемпіонати України з водного туризму, куди весною і протягом літа приїжджають тисячі туристів з України і з-за кордону – щоб сплавитись порогами Черемошу (навіть, наш попередній президент – В.Ющенко сплавлявся порогами Черемошу, правда на іншій ділянці) і т.д. і т.п.
А про одне з лідируючих місць у питанні підняття туристичного потенціалу Івано-Франківської області, та й України в цілому, годі й говорити. Такого потужного і всеохоплюючого рекреаційно-туристичного насичення (рафтинг - сплави, трекінг – піші походи в гори, велотуризм, зимовий відпочинок) немає ніде.
Адже крім доступних сплавів порогами Черемошу, поруч простягся Чорногірський хребет із найвищими вершинами України, тут легендарна гора Піп-Іван Чорногірський з овіяною легендами обсерваторією на вершині, тут мальовничі і стрімкі скелі на схилах навколишніх гірських хребтів, тут мінеральні джерела Буркута, тут кордон України і Румунії, тут найдовше лежить сніг, тут…
 
Та комусь на ці всі «тут» глибоко начхати. Йому потрібно кілька сумнівних кіловат дармової електроенергії, і для цього він готовий зруйнувати цей унікальний куточок Українських Карпат.

 Що ж ми маємо зараз. В області, де розвиток туризму мав би бути (а може і є :-)) пріоритетною галуззю розвитку економіки – дали добро на знищення такого туристично-рекреаційного об’єкту.
Хоча область і відхрещується, що нічого не знає, та на рівні району вже співають похвальні дифірамби, роздають головам сільрад гроші (кістки з столу), щоб приймалися потрібні рішення, а на рівні Природи, вже копають, звозять і руйнують... Почали з меншого – з приток Чорного Черемоша, та він наступний на прицілі.
 
А тепер перейдемо до фактів і слухів.
 
Факт перший:
на Дземброні – притока Чорного Черемоша, вже повним ходом ведеться будівництво.
Це можна побачити на фото: https://picasaweb.google.com/volodymyr.horon/aGBKaF?authuser=0&feat=directlink
 
Факт другий:
Района влада про це все знає і всіма силами підтримує.
Це можна прочитати тут:
https://picasaweb.google.com/lh/photo/OfZjWQ0c2hnnpMSkDJRz3NMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink
і додаток:
стор. 1: https://picasaweb.google.com/lh/photo/hS1s6DVkHESciHExhuOS_dMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink
стор. 2: https://picasaweb.google.com/lh/photo/nMQjSTeTer4GXaDCCA4ljtMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink
стор. 3: https://picasaweb.google.com/lh/photo/-1XmNgVH39PrLiwhs0_W09MTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink
 
Факт третій:
Івано-Франківська обласна влада нічого не знає.
Це можна почитати тут: https://picasaweb.google.com/lh/photo/2S5lgYAEBMyijtoK7ZdaNNMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink
 
Слухи і не тільки
+ Проектна документація на будівництво на Черемоші і притоках вже погодженно
+ Сільрада в Зеленому дала добро на будівництво (сюди входить і село Дземброня)
+ Сільрада в Бистрику, нещодавно, під тиском людей відмінила попереднє рішення про дозвіл на будівництво
+ Сільрада в Краснику дала добро на будівництво, але нещодавно відбулися збори жителів села, призначенні головою сільради. На них близько 200 жителів проголосували «проти», на противагу 42 голосам, які раніше дали добро. Та голова сільради не прийшов на збори і голосування не мало юридичної сили. 4 грудня мають відбутися чергові збори.
+ Сільрада в Ільцях не дала добро.
+ Селищна рада в Верховині теж не дала добро.
+ Ініціатори будівництва кажуть, що відбір становитиме не більше 25% у засушливий період. З оцієї фото можна уявити продуктивність такого водного потоку (а вірніше його четвертої частини): https://picasaweb.google.com/lh/photo/IY-DFbZVX37xeaB52XmqVtMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink (тут і курці ніде втопитися). Тобто, або рентабельності як такої не буде, або вони брешуть.
+ На розвиток сіл виділено аж по 50 тис. грн – щоб дали добро на будівництво. Фантастичні суми, думаю що за ці гроші можна буде зробити всіх щасливими :-)
+ На Чорному Черемоші планується будівництво кількох таких гідроелектростанцій
+ Ініціатори будівництва чомусь забули, що то є гідрологічний заказник, і що діяльність такого роду там заборонена.
 
Отже, Черемош треба рятувати, поки не пізно:
+ Поширюйте інформацію про будівництво і його шкоду між знайомими
+ Шукайте людей, які мають прямий доступ до органів державної влади (на різних рівнях і в різних областях) і розповідайте їм про проблему. Вони мусять допомогти.
+ Шукайте людей, які мають вихід на екологічні організації. Вони теж можуть допомогти.
 
Додаткова інформація:
Є контактна інформація місцевої ініціативної групи, яка провадить боротьбу з тим будівництвом. Якщо потрібна детальніша інформація з місця подій – варто дзвонити до них. Телефон при потребі скину.
 
Читайте про проблему також тут: http://tinigard.info/2011/11/30/cheremosh-we-are-all-concerned/
 
Як сказала одна місцева жителька
(учасниця ініціативної групи по боротьбі з будівництвом):
«…Та якби наші предки знали, що вони хочуть зробити з Черемошем, то в могилах попереверталися. Якщо так піде і далі – доведеться брати вила…»
 
 
Географічно-краєзнавча довідка
Чорний Черемош — бере початок на північно-східних схилах Чивчинських гір, які є частиною Мармароського масиву Українських Карпат. Тече по території Верховинського району Івано-Франківської області (на Гуцульщині), лівий витік Черемошу (разом з Білим Черемошем дають початок Черемошу). Басейн Дунаю.
Довжина 87 км. Площа водозбірного басейну 856 км².

Вузька мальовнича долина зі стрімкими схилами, вкритими густими лісами. На річці чимало перекатів і порогів різної складності. Використовується для водопостачання, водний (сплавний) туризм, рекреація.
Чорний Черемош приймає багато притоків. Найбільші: Шибена, Дземброня, Бистрець, Ільця, Бережниця (ліві); Жаб'євська, Чорна Річка (праві).
Витоки річок Шибена, Дземброня, Бистрець та Ільця розташовані на схилах Чорногори, де сніг може лежати навіть до кінця червня, а влітку випадає багато дощів. Тому від гирла Дземброні річка Чорний Черемош сплавна усе літо.
Населені пункти над рікою від витоків до гирла: Буркут, Явірник, Зелене, Топільче, Красник, Ільці, Верховина, Криворівня, Верхній Ясенів, Рівня, Устеріки.
Річка Чорний Черемош з прибережною смугою належить до гідрологічного заказника місцевого значення – площа 1740 га створеного з метою збереження мальовничої гірської ріки.

Горон Володимир
Голова водної комісії
Обласної Федерації Спортивного Туризму України
www.pohid.te.ua


Якщо Борман на кого не схожий, то це на панікера. Люди, все насправді серйозно.

Какой вопиющий идиотизм, нужно срочно спасать эту замечательную реку! подключать СМИ, экологов и простую общественность.

(Deleted comment)
відповім на твій допис коротко:

1. А ти сплавлявся по Черемошу чи по Дземброні? Я сплавлявся і хочу, щоб мої діти теж могли це зробити. Це будівництво унеможливить сплави (бо на Дземброні вже фактично унеможливило - дамби і т.д. + перерито все русло і природні пороги зруйновано)

2. А ти бачив як у нас щось будують і як при тому бережуть природу і дотримуються задекларованих правил. Це я про 25% в засушливий період. То брехня. Поїдь зараз на Дземброню і подивися скільки там тої води в 25-ти процентах - відро. Отже, в трубу заженуть всю ріку.

3. А що поганого в Макдональдсі на вершині Говерли - це і робочі місця і дохід в місцевий бюджет. Вони, навіть, можуть організувати вивіз сміття з вершини. Та погодься, якось воно не тойво...на Говерлі і забігайлівка. В містах мають бути парки, в горах мають бути природні гірські ріки і т.д.

Ще треба продовжувати?

(Deleted comment)
(Deleted comment)
Як на мене то твої міркування швидше схожі на делетанство,хоча кожен має мати право...

Поїдь на місце і подивися. То що роблять на Дземброні ніяким чином не врятує ріку від повеней і не зробить місцевих людей багатшими.
А от туристи, які туди приїждлжають ходити в гори, сплавлятися і відпочивати - роблять тих людей багатшими.

Давай тоді так:

1. Наведи конкретні цифри зиску від малої ГЕС на Дземброні. З врахуванням рівня води взимку і влітку і т.д.
2. Поїдь і поговори з місцевими. Чи вони "за" чи "проти". Тоді зрозумієш чия це ініціатива - малої групки людей порозважатися чи ...
3. Поїдь і поговори про щасливе життя жителів на Білому Черемоші, де така ГЕС вже фунциклює. Там всі і одразу стали міліонерами :-)

А після цього я зроблю грубі прикидки від зиску по туризму.

Я підтримую будівництво Малих ГЕС, вітрових ЕС і т.д.
Але треба чітко розділяти де це будується.
На звичайних ріках-горах-..., чи на ріках-символах, горах-символах і т.д.

Слідуючи твоїй лозіці, то на Говерлі можна спокійно наставити купу вітряків і трансформаторних будок - щоб жителям Ворохти було дешевше платити за електрику - на 30%.
Бо вони місцеві і то їм вирішувати.

Треба продовжувати ?... Бо, в принципі, писав цей допис не для проведення дискутів, а щоб донести інформацію про ситуацію. А вже кожен сам зможе вирішити, що краще...

(Deleted comment)
(Deleted comment)
Я не знаю, хто з вас, хлопці, більш правий, але природи шкода!
Крім того, оскільки на Піп Іван легше ходити з Шибеного, то туристи почнуть оминати Дземброню дальніми дорогами,а отже дохід у місцевих впаде і та дешева енергія виявиться для селян релятивно дорожчою!

А як вам така новина: В Івано-Франківській області заплановано побудувати 52 гідроелектростанції, повідомив губернатор Михайло Вишиванюк? Це ж отак як Дземброньку розорють іще 50 долин!
http://tsn.ua/ukrayina/na-prikarpatti-zbuduyut-52-gidroelektrostanciyi.html

там по області здається навіть більше.
Бо тільки у Верховинському районі близько 35

Я насмілився без дозволу автора (але з застереженням усіх прав) передрукувати цей пост сюди: http://zommersteinhof.io.ua/s190231/

Вважаю, що це допоможе поширити інформацію про небезпечну ситуацію.

Я не встряваю в цю дискусію. Просто міркую. А чому б нам не провести аналогію, щодо постановки даного питання в інших розвинутих, в тому числі (а може в першу чергу) культурно розвинутих європейських країнах. Взяти хоча б сусідню Польщу. Там на території ЗАПОВІДНИКА навіть монетку у водойму кидати не можна. Чому? Щоб зберегти рівновагу природи для нащадків. "Ріки-перлинки" для сплавів і для відпочинку там теж є. Може вони не годяться для міні ГЕС? Або просто поляки ще не зрозуміли яку б вигоду могли мати якщо б.... "мікроскопом цвяхи забивали"?
Стосовно легенд про спокійне життя місцевих жителів на приборканій річці, - це просто відкати від будівництва укріплень перестали поступати (бо всьому є межа), от і "братва" придумала нову рекламну упаковку для своїх оборудок. Нахабству такого роду ніколи немає меж, допоки цьому не сказати НІ. Бо можна багато навести прикладів як це буде корисно і як не шкідливо, і як форелі чи іншій живності це не зашкодить. А може нам не треба тої форелі, хто її там бачить?
Можна навести тисячу вигод від цього проекту і махати при цьому різними дипломами "знавців своєї справи", але природню рівновагу на цьому клаптику нашої землі буде порушено.

Коротко і ясно. Згоден повністю.

Я своїм передруком і статті і фото (розмістивши їх на одному ресурсі - http://zommersteinhof.io.ua/s190240/ ) вже викликав зацікавлення своїх польських друзів! Підключаймо усі ресурси - фейсбуки і твіттери, щоб якнайбільше людей побачило ці фото! Я через декілька днів зроблю переклад тексту "Horuna" на польську мову, а хто знає інші мови - вперед, це треба зробити!
Я уважно прочитав усю логіку тих, хто виступає за міні-ГЕС, що ж, вони мають рацію, - Макдональдс на Говерлі окупиться!!! Але чи ЦЬОГО ми хочемо???

дякую за допомогу

До мене вчора дзвонив невідомий, який не представився, тільки сказав, що є власником того будівництва.
На пропозицію все таки представитись, сказав, що як мені треба, то і сам дізнаюся хто він і що він.

Пробував "грузити" (доволі чемно) чого це без дозволу фотографував на приватному об'єкті, демонстрував обізнаність моїми приватними даними (місце реєстрації і т.д.)

Потім поговорили про шкоду від того діла. Він наводив приклади Австрії і т.д. - де це все працює.
Я йому пробував наводити приклади непотрібності вітряків на Говерлі і ГЕС на Черемоші.
Він сказав, що на Черемоші, то інші люди, і що, наразі, їхні плани поламалися - через спротив місцевих громад (відсутність дозволів.

Поки все.

а можна ваш контакт і тої ініціативної групи в приват? я працюю на телеканалі ТВі. Хочемо розказати про це завтра в ранковому ефірі. Може, хоча б скайпом включимо. Чекаю! мене звуть Юля

Доброго дня. Я редактор газети "Галицький кореспондент". Нас дуже зацікавила тема. Можете допомогти контактами ініціативної групи? editor@gk-press.if.ua
або ж мені на фейсбук "в лічку"
Дякую

Re: Прохання

скинув на пошту

Сьогодні на каналі ТВІ (програма "Ранок з ТВІ") був сюжет щодо проблеми з гідроелектростанціями на Черемоші.

По троху пішов якийсь рух. Хоча інформувати про проблему треба і надалі.

Окрім того треба, щоб хтось знаючий спрямував тепер цей процес.
Треба комусь системно зайнятися цим ділом.
Продумати план дій, що робити, до кого писати, що дізнаватися... Варто, щоб це була людина з досвідом таких справ ну і з Франківська, бо все вирішується там.
Потрібно зібрати достовірну інформацію, бо наразі багато слухів і неперевірених фактів.

Спасибо за то что поднимаете важную тему. Сделал анонс на сайте. http://tur.io.ua/ Прошу включить в инициативную группу и информировать о движении. Будем посильно помогать и поддерживать.

Re: Перепост

це добре :-)

Круглий стіл з обговорення проблем забудови міні ГЕС н

Четвер 22 грудня о 18- тій
"Круглий стіл з обговорення проблем забудови міні ГЕС на Черемоші"
Львів, Будинок Творчості Дітей Галичини (Погулянка, кінцева 7-мки),
Вахнянина 32.
Запрошуються всі небайдужі активісти!